
Ronaldo har gjort 979 officiella mål enligt en sammanställning, 980 enligt en annan – skillnaden handlar om vad som räknas och när siffran hämtades. I den här genomgången reder vi ut totalsiffran, varför olika källor anger olika antal, och var han står i jakten på 1 000.
Officiella karriärmål: 979–980 (9–10 oktober 2026) ·
Kvar till 1 000 mål: 20–21 ·
Landskampsmål för Portugal: 146 ·
Klubbmål: 834
Snabböversikt
- 980 officiella mål efter 1 337 matcher (ESPN:s målräknare)
- 146 landskampsmål för Portugal (Yahoo Sports sammanställning)
- Ronaldo leder Messi med 20 landskampsmål (Yahoo Sports jämförelse)
- Om Pelés 1 000+ mål ska räknas som officiella (enligt ESPN:s målräknare)
- Messis exakta målantal: 125 eller 126 landskampsmål (Yahoo Sports uppger båda i olika artiklar)
- Exakt när Ronaldo passerar 1 000 officiella mål (enligt ESPN:s målräknare)
- 9 oktober 2026: 980 mål efter Al-Nassr-match (ESPN)
- 10 oktober 2026: 979 mål i annan sammanställning (The Daily Star)
- Löpande under 2026: ESPN uppdaterar målräknaren
- 20–21 mål kvar till 1 000 officiella mål (ESPN och The Daily Star)
- Säsongen 25/26 pågår med Al-Nassr (StarNews Korea)
- Måljakten följs av ESPN:s löpande tracker
Här är de senaste siffrorna i måljakten – samtliga värden är tidsstämplade till oktober 2026.
| Mått | Värde |
|---|---|
| Officiella karriärmål | 979–980 (oktober 2026) |
| Matcher i karriären | 1 337 |
| Avstånd till 1 000 | 20–21 mål |
| Landskampsmål för Portugal | 146 mål |
| Landskamper för Portugal | 234 |
| Klubblagsmål totalt | 834 |
| Mål för Al-Nassr | 133 |
| Mål för Real Madrid | 450 |
| Mål för Manchester United | 145 |
| Mål för Juventus | 101 |
| Mål för Sporting CP | 5 |
| Mål under kalenderåret 2026 | 23 (klubb + landslag) |
Hur många mål har Ronaldo gjort totalt?
Ronaldo har enligt den senaste sammanställningen från ESPN:s målräknare gjort 980 officiella mål i karriären, fördelat på 1 337 matcher. En dag senare rapporterade The Daily Star 979 mål – skillnaden beror på vilket brytdatum och vilka matcher som räknats in.
Vad räknas in i Ronaldos total?
- Officiella tävlingsmatcher för klubb och landslag.
- Premier League, La Liga, Serie A, saudiska proffsligan och internationella turneringar.
- Inte vänskapsmatcher eller inofficiella landskamper.
Totalsiffran ska alltid tidsstämplas – den ändras i princip varje vecka under säsongen. StarNews Korea sammanfattning bryter ner 980-målet som 146 landskampsmål och 834 klubblagsmål.
Hur många mål har Ronaldo gjort i landslaget?
Ronaldo har gjort 146 mål för Portugal på 234 landskamper, enligt Yahoo Sports internationella jämförelse. Det gör honom till den ledande manliga landslagsmålskytten genom tiderna – en position han befäst genom två decennier i det portugisiska landslaget.
Hur många mål har Ronaldo gjort i kalenderåret?
Under kalenderåret 2026 har Ronaldo gjort 23 officiella mål för klubb och landslag, enligt Bolavips videogranskning. Siffran inkluderar mål både för Al-Nassr och det portugisiska landslaget.
Mönstret är tydligt: Ronaldos målproduktion fortsätter i hög takt även efter 40 års ålder. 23 mål på tio månader är en nivå som de flesta anfallare i världseliten skulle vara nöjda med – för Ronaldo är det vardag.
Siffran kommer att fortsätta ändras under säsongen – därför är datumet i målräkningen lika viktigt som själva antalet.
Har Ronaldo gjort flest mål genom tiderna?
Svaret beror på hur man räknar. Ronaldo har utan tvekan rekordet för flest mål i herrlandslaget – 146 mål enligt Yahoo Sports sammanställning. Men frågan om flest mål genom tiderna är mer komplicerad.
Vilka rekord innehar Ronaldo?
- Flest landskampsmål genom tiderna (146).
- Flest mål i Champions League (140+).
- Flest mål i de fem stora ligorna totalt.
Hur påverkar matchtypen jämförelsen?
Räkneverk skiljer sig åt. ESPN:s målräknare inkluderar alla officiella tävlingsmatcher. Andra sammanställningar kan exkludera kvalmatcher eller mindre turneringar. Skillnaden mellan 979 och 980 mål på två dagar illustrerar just detta – olika statistikleverantörer uppdaterar vid olika tidpunkter.
Vilka andra målkungar nämns?
- Pelé – ofta tillskriven 1 000+ mål, men siffran inkluderar inofficiella matcher.
- Lionel Messi – 126 landskampsmål för Argentina enligt ESPN:s Messi-tracker.
- Josef Bican – historisk målkung med omdiskuterad totalsiffra.
Implikationen: ”Flest genom tiderna” är inte en objektiv sanning utan en fråga om definition. Den som vill vara källkritisk måste alltid fråga: vilka matcher räknas, och från vilket år?
Ronaldos rekord i landslag är obestridligt. Men jakten på 1 000 mål har blivit en statistikfråga där varje leverantör räknar lite olika – och det är skillnaden som skapar rubriker.
Att jämföra målkungar över tid är därför en metodfråga, inte bara en lista med namn.
Vem har gjort fler mål – Messi eller Ronaldo?
I den direkta jämförelsen mellan fotbollens två största rivaler leder Ronaldo. Yahoo Sports jämförelse av landslagskarriärerna visar Ronaldo på 146 mål på 234 landskamper och Messi på 126 mål på 206 landskamper – en ledning på 20 mål för portugisen.
Totala officiella mål i karriären
- Ronaldo: 979–980 officiella mål (980 enligt ESPN).
- Messi: runt 920–930 beroende på räkneverk.
Klubbmål vs landslagsmål
Klubbfördelningen visar tydligt var målen kommer ifrån. StarNews Korea sammanfattning listar Ronaldos 834 klubblagsmål som: Sporting CP 5, Manchester United 145, Real Madrid 450, Juventus 101 och Al-Nassr 133. Landskampsmålen – 146 – är en separat, imponerande kolumn.
Jämförelsetabell för säsongerna
Fyra rader, ett mönster: Ronaldo har alltid legat före i landskampsjakten.
| Kategori | Ronaldo | Messi |
|---|---|---|
| Landskampsmål | 146 | 126 |
| Landskamper | 234 | 206 |
| Mål under 2026 | 23 | 36 (ESPN) |
| Matcher under 2026 | Ej specificerat | 40 |
Trade-offen är intressant: Messi har gjort fler mål under 2026 (36 mot 23), men Ronaldo leder fortfarande den totala jakten på 1 000. Det är en påminnelse om att Ronaldos målproduktion varit extremt jämn över två decennier – inte explosiv i enskilda år, men konstant.
Ronaldos försprång i landslagssammanhang är tydligt, men Messis siffror under 2026 visar att valet av tidsperiod ändrar bilden.
Hur många mål har Ronaldo kvar till 1 000?
Med 980 mål är Ronaldo 20 mål från 1 000 enligt ESPN:s målräknare. StarNews Korea bekräftar samma siffra och beskriver honom som 20 mål ifrån milstolpen.
Avståndet till milstolpen
- 980 mål: 20 kvar (ESPN-räkningen).
- 979 mål: 21 kvar (The Daily Star-räkningen).
Vilka källor anger 979 respektive 980?
ESPN uppdaterade sin tracker efter matchen den 9 oktober 2026 med 980 mål. The Daily Star rapporterade 979 efter en match dagen därpå – skillnaden kan bero på att ESPN räknat in en match som Daily Star exkluderat, eller att man mätt vid olika tidpunkter.
Vad krävs för att nå 1 000 officiella mål?
Med Ronaldos nuvarande takt – 23 mål under 2026 – skulle han nå 1 000 någon gång under första halvan av 2027 om produktionen håller i sig. Om han fortsätter i nuvarande tempo i Al-Nassr och landslaget, är milstolpen sannolikt nådd inom 12–18 månader.
Vad detta betyder: 1 000-målet är inte längre en avlägsen dröm utan en tidsfråga. Frågan är inte om Ronaldo når dit, utan när – och om någon annan någonsin gör om det.
Ronaldo behöver 20 mål till. Med tanke på att han gjort 23 under 2026 är det en fråga om månader, inte år – om skador eller petningar inte kommer emellan.
Om produktionen håller i sig är 1 000-målet en tidsfråga, inte en prestationsfråga.
Hur många mål har Ronaldo gjort den här säsongen 25/26?
Säsongen 2025/26 är Ronaldos tredje i Saudiarabien med Al-Nassr. De exakta säsongssiffrorna är svåra att fastställa från tillgängligt material, men ESPN:s tracker följer varje mål i den totala räkningen.
Ronaldo i Al Nassr säsongen 25/26
- Har gjort 133 mål totalt för Al-Nassr enligt StarNews Korea.
- Säsongssiffrorna för 25/26 uppdateras löpande.
Förra säsongens siffror
Jämfört med tidigare säsonger fortsätter Ronaldo att producera på en hög nivå. Hans målkvot har legat stabilt runt 0,8–1,0 mål per match i den saudiska ligan, enligt Yahoo Sports historik.
Ronaldo i årets VM
Det är viktigt att inte blanda ihop säsongssiffror med VM-statistik. Ronaldo har inte spelat i ett VM under 2026 – Portugal kvalificerade sig men turneringen avgjordes under sommaren. Siffrorna ovan gäller klubb- och landskampsmatcher.
Catch: säsongsstatistik är svår att jämföra mellan ligor. Saudiska proffsligan har färre matcher än europeiska ligor, men motståndet är också annorlunda. Ronaldos 23 mål under 2026 inkluderar både klubb och landslag – en siffra som är imponerande men inte exceptionell med hans mått mätt.
Datumstämpeln på säsongsstatistiken avgör därför hur totalsiffran ska tolkas.
Har någon nått 1 000 mål?
Historiskt sett har ingen spelare bekräftats nå 1 000 officiella tävlingsmål – men frågan är mer komplicerad än så. ESPN:s målräknare följer Ronaldos jakt som en unik händelse, vilket signalerar att 1 000-målet ses som en aldrig tidigare skådad milstolpe.
Pelés målskörd och hur den räknas
Pelé tillskrivs ofta 1 000+ mål, men den siffran inkluderar inofficiella vänskapsmatcher och turnéer. När bara officiella tävlingsmatcher räknas – samma metod som ESPN använder – landar Pelés total betydligt lägre.
Kan Messi nå 1 000 mål?
Messi har gjort 36 mål under 2026 enligt ESPN:s Messi-tracker, vilket visar att han fortfarande producerar. Men med en total på cirka 920–930 mål – och en ålder på 39 år – skulle han behöva hålla nuvarande takt i ytterligare två år för att nå 1 000. Det är inte omöjligt, men tiden är inte på hans sida.
Vad skulle 1 000 mål betyda i fotbollshistorien?
Om Ronaldo når 1 000 officiella mål skulle det vara en prestation utan motstycke i modern fotboll. StarNews Korea beskriver jakten som ”ett sällsynt 1 000-mål uppdrag” – en formulering som fångar hur unik milstolpen är.
Varför detta är viktigt: 1 000-målet handlar inte bara om Ronaldo. Det sätter standarden för vad som är möjligt i fotboll – och ger framtida generationer ett mål att sikta mot.
Pelé nådde 1 000 mål med ett annat räknesätt. Ronaldo kan bli den första som gör det med strikt officiella matcher – vilket gör bedriften både mer imponerande och mer omdiskuterad.
En officiell 1 000-målsskytte skulle omdefiniera vad som räknas som en målkung i modern fotboll.
Relaterade frågor om Ronaldos mål
Gjorde Ronaldo 999 mål?
Nej. Ronaldo har enligt ESPN:s tracker passerat 979 och 980 mål, men har ännu inte nått 999. Med 20 mål kvar är det troligt att han når siffran under 2027.
Har Messi nått 900 mål än?
Ja, Messi passerade 900 officiella mål – men hans exakta total är omdiskuterad. ESPN:s tracker för Messi bekräftar att han ligger runt 920–930 mål, men exakta siffror varierar mellan källor.
Vilken klubb har Ronaldo gjort flest mål för?
Real Madrid. Enligt StarNews Korea gjorde Ronaldo 450 mål för Real Madrid – nästan hälften av hans 834 klubblagsmål.
Hur många mål har Ronaldo gjort i Champions League?
Ronaldo har gjort över 140 mål i Champions League, vilket är rekord. Siffran inkluderar hans tid i Manchester United, Real Madrid och Juventus.
Hur många mål har Ronaldo gjort för Al Nassr totalt?
Enligt StarNews Korea har Ronaldo gjort 133 mål för Al-Nassr.
Varför är 1 000-målsgränsen så omdiskuterad?
Eftersom Pelés 1 000+ mål inkluderade inofficiella matcher, medan Ronaldos jakten sker med enbart officiella tävlingsmatcher – en skillnad som gör siffran både mer imponerande och mer kontroversiell. ESPN:s målräknare har blivit den etablerade referensen för debatten.
Röster om milstolpen
ESPN följer Ronaldos väg mot 1 000 mål med en löpande tracker som uppdateras efter varje match – en siffra som nu står på 980 mål och räknar.
ESPN (sportmedier och statistikredaktion)
Ronaldos 146 landskampsmål på 234 matcher är rekord bland manliga spelare – 20 fler än Messis 126 mål för Argentina.
Yahoo Sports (sportredaktion och datajournalistik)
Den saudiska proffsligan har blivit en ny scen för Ronaldos målproduktion – 133 mål för Al-Nassr hittills, med säsongen 25/26 fortfarande i gång.
StarNews Korea (nyhetsbyrå, sportsändningar)
Rösterna visar att statistiken inte bara handlar om siffror – den sätter också ramarna för hur Ronaldos bedrift ska förstås.
För den svenska fotbollspubliken är frågan inte längre om Ronaldo når 1 000 mål, utan när. Med 20 mål kvar och en produktion på 23 mål under 2026, pekar allt på att milstolpen nås under nästa säsong. Valet för varje fotbollsintresserad är tydligt: följ jakten via regelbundet uppdaterade källor som ESPN:s tracker, eller vänta på att rubrikerna bekräftar det oundvikliga.
Vanliga frågor
När kan Ronaldo nå 999 mål?
Ronaldo har ännu inte nått 999. Med 20–21 mål kvar till 1 000 är det en milstolpe han sannolikt når under 2027.
Hur många mål har Messi totalt?
Messi har passerat 900 officiella mål. Hans exakta total ligger runt 920–930 mål enligt ESPN:s tracker.
Hur många mål gjorde Ronaldo i Real Madrid?
450 mål enligt StarNews Korea – mer än hälften av hans 834 klubblagsmål.
Är Ronaldos Champions League-rekord officiellt?
Ronaldo har över 140 mål i Champions League, rekord i turneringen. Siffran inkluderar hans tid i Manchester United, Real Madrid och Juventus.
Vad är Ronaldos målsnitt i Al-Nassr?
133 mål enligt StarNews Korea. Säsongen 25/26 pågår och siffran uppdateras.
Varför räknas Pelés 1 000 mål in i debatten?
Eftersom Pelés notering bygger på en bredare räkning med inofficiella matcher, medan Ronaldos jakt bara omfattar officiella tävlingsmatcher.
Ronaldo har med andra ord 20–21 mål kvar, och med hans nuvarande takt är 1 000-målet en fråga om när, inte om.
Relaterad läsning: Statistik Newcastle mot Arsenal FC – H2H, resultat och fakta · Manchester City WFC mot Hammarby – resultat i Champions League








